KAISERGALOPP

Lovak és lovasok - művészet és történelem

Utolsó kommentek:

Clare Holme 2019.04.11. 19:00:14

...the other one!

Bejegyzés: Hazslinszky Zoltán

M János 2017.11.16. 08:54:36

Hm, lehet hogy jobban lovagoltak mint manapság? Biztosan, mert egy jó ló megmenthette az életét!

Bejegyzés: Régen a magyarok másképp lovagoltak

M János 2017.11.02. 19:19:44

"II. András 1205-ben lépett ősei trónjára, noha apjának, a kiváló III. Bélának csupán kisebbik fia volt. Bátyja, Imre uralkodása alatt András többször megpróbálta letaszítani testvérét a trónról, ám kísérletei sikertelenek voltak, így a koronát végül csak Imre és gyermek fia, III. László halála után kaparinthatta meg..."

Bejegyzés: Méltatlanul elfeledve

Fala Bella 2017.02.15. 12:07:00

Én Kaposváron tanultam, de mikor odakerültem, már nem dolgozott ott, így sajnos nem ismerhettem. Azért sok történetet meséltek még róla.
Az egyik, hogy amikor edzést tartott, mivel már nem tudta végig állni, leült a kör közepén egy székre. A lovasnak megtiltotta, hogy a ló szájához érjen. Amikor viszont a ló éppen a háta mögött dolgozott, a lovas mégis rendszeresen belerántott a szárba. Amikor ezt megsejtette, feltekerte a hallókészülékét és a ló patadobbanásának a változása alapján megállapította, hogy mikor nyúl a szárhoz a lovas és abban a pillanatban szidta meg őt mindig, amikor az a szárba belerántott.
Akkoriban Előd volt az egyik legmegbízhatóbb ifi ugróló. Én azt hittem, hogy ez a ló mindig olyan áldott jó természetű volt, mint amikor megismertem. De elmesélték róla, hogy anno befejelt és igen közveszélyessé vált. Gábor bácsi "kezelte ki" méghozzá a receptje az volt hozzá, hogy semmilyen körülmények között ne nyúljanak a szájához. Állítólag heteken keresztül, naponta többször is bevitte a pályáról az istállóba full vágtában a lovasát, de hajthatatlan volt, útban az istálló felé is csak a szár csatját foghatta a lovas. Visszabattyogtak és kezdték újra a munkát hosszú száron. Én csak a végeredményt láttam, hogy arra a lóra bárkit rá lehetett volna ültetni ugratni tanulni.
Tehát minden körülmények közt komolyan vette "a szár sohasem feszülhet meg" alapelvet.

Bejegyzés: Monspart Gábor

2017.01.25. 21:47:08

Szép megemlékezés, köszönet érte. Sokan nem is tudják, mit vesztettünk a háború miatt, valamint az azt követő időkben, amikor "úri huncutságnak" titulálták a lovas sportot, pedig nyugodtan mondhatjuk, hogy lovas nagyhatalom voltunk.

Bejegyzés: Magyar Imre

Segna 2017.01.10. 15:44:17

@noblesseoblige: ezt független külpolitikának, szövetségnek, terrorizmusnak és köztörvényes bűnnek írják - a szerző érdekeitől függően.
A történelmet pedig a győztesek írják, így a Habsburgok szemszögéből egy törökbérenc, kalandor illetve köztörvényes bűnöző. Ha sikerül a függetlenedés, vagy Mo. átpozicionálása, akkor a zseniális első újkori magyar királyról beszélnénk. Ennyi.
Az utólagos címkeragasztás mindig könnyű, de eléggé sekélyes.

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2017.01.10. 13:04:25

@kewcheg:

Ja, igen, gondolom neked nemzeti hős a kis törökbérenc.

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

kewcheg 2017.01.10. 11:40:02

@noblesseoblige: szerinted Zrínyi Ilona hozzáment volna egy körözött bűnözőhöz?

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

Dr.Démonmac1 2017.01.10. 11:27:51

Nagyobb a feje, mint a lóé..:D

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

szellemkor 2017.01.10. 11:23:18

@Terézágyú: Látod, az önvezető autón mennyit nyökögnek, pedig a ló megoldotta okosba' magától. :-)

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

noblesseoblige · http://fratrescalendarum.blog.hu 2017.01.10. 10:07:59

@Conchobar:

A legtöbb metszet a szereplő jelenléte nélkül készült, általában egy korábbi/korabeli közismert vagy elterjedt ábrázolás nyomán. Nyilván T. Imre többrendbeli körözött bűnözőt heroikusabb formák között volt jó megörökíteni (bár nyilván lényeges, hogy milyen célközönségnek készül), illetve a fejedelemábrázolások alapesete, ha az alany lovon ül kivont karddal, buzogánnyal, műbránerrel, de minden bizonnyal nagyszerű lovas volt és talán ez közismert is lehetett róla. Vagy nem, de az őt megörökítő művészek úgy tűnik értettek a lovagláshoz a poszter leírása alapján. Sőt, inkább azt gyanítanám, hogy a lovak, de magának a személynek az ábrázolásmódjai (viselet (pl. haj), az oldalán a kardok) messze többet árul el a készítőiről, mint magáról T.I-ről, de ez csak egy tipp.

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

Terézágyú 2017.01.10. 09:06:30

@Shish Yakoo:
"Egy mai autót legalább 20 évig lehet használni"

Na, ez már nem így van. Egy tegnapi, tegnapelőtti autót igen, de a maiak...

"míg ezek a lovak 5, legfeljebb 8 évet bírtak"

Bírták azok tovább is. Persze a csatákban lovak is hullottak...

"Nagy előnyük volt viszont, hogy nem füstölt a kipufogójuk! "

Csak büdöseket eresztettek.
Ez nem vicc, száz évvel ezelőtt sokan örültek az autóknak, hogy végre nincs szükség a büdös, folyton potyogtató lovakra, tisztább lesz a levegő... Ja, és kevesebb zab is fogy, mert hovatovább abból is kifogynak a készletek, olaj meg örökké tart.

Megjegyzem egy kocsi volánjánál nem alhatsz el - a bakon, vagy éppen a nyeregben viszont igen (ha csak egy kicsit is tapasztalt lovad van)...

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

Shish Yakoo 2017.01.10. 08:53:33

Egy mai autót legalább 20 évig lehet használni, míg ezek a lovak 5, legfeljebb 8 évet bírtak, mielőtt a bakáknak felszolgálták őket ebédre. Megtanították őket ilyen magassági kormányos meg rükverces meg oldaltparkolós trükkökre, aztán pár év múlva taníthatták a következőt. Nagy előnyük volt viszont, hogy nem füstölt a kipufogójuk!

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

Conchobar 2017.01.10. 08:31:50

@HgGina: "A korabeli metszeteken az ábrázolt lovak szinte mind ugyanezekben a helyzetekben, járásmódban szerepelnek." - Nehezen képzelhető el, hogy a modell körbe-karikába lovagolta a művészt, miközben az próbálta őt elkapni egy 'pillanatfelvétel'-lel. Alighanem úgy történhetett, hogy Thököly felült egy székre és később a művész emlékezetből 'alárakta' a lovat (esetleg lemásolta egy régebbi rajzról). Akkoriban sűrűbben lehetett látni lovat

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

HgGina 2017.01.10. 00:07:23

A korabeli metszeteken az ábrázolt lovak szinte mind ugyanezekben a helyzetekben, járásmódban szerepelnek. Erősen kétséges, hogy mindegyikük képzet lóidomár lett volna. Egyszerűen az illusztrátorok általános ábrázolásmódja volt.

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

HgGina 2017.01.10. 00:02:21

"...ami 1862-ben sikerült török támogatással..."
Kicsit késői lenne. Olvassátok már el rendesen, mielőtt kiteszitek!

Bejegyzés: Thököly Imre lovasábrázolásai

patkószeg 2016.10.30. 12:10:02

@Tompa Balázs: Kedves Balázs! Ha ezt a gondolatot részletesebben kifejtené, esetleg képekkel illusztrálná, szívesen megjelentetném itt a kaisergalopp. blog.hu-n. István

Bejegyzés: Szent László derékSzöge

Tompa Balázs 2016.10.03. 10:49:54

A korszaknak jellemzője a lovasság kettős rendszere. Könnyű és könnyű vértes egységek nagy száma, mellett a komolyabban felpáncélozott nehézlovasság -ami ebben az időben még nem volt annyira elnehezülve mint a 14-15. században!- volt a magyar, de a keleti hadseregeknek is a két fő csapatneme. Az ezredfordulós nagy változás valójában az volt, hogy a keleti típusú vértes lovasságot nyugati frank és bajor alapokon szervezték át. Sajnos a fegyverzet változásain kívül nem sokat tudunk arról hogy ez a lovas felszerelésekben és magában a lovagló stílusban mennyi változást hozhatott. A fenti ábrázolások már mind a 14. században, ill. utána készültek így magáról László idejéről már nem hordoznak információkat. És azt s hozzá kell tenni, hogy az alkotók, mind nyugati mesterek voltak, így valószínű, hogy az ő általuk ismert és nagyra tartott lovagló stílusban és azok magasrendű jármódjaiban képzelték és alkották meg a történet ábrázolását (minél szebb és művészibb legyen). Azonban hogy ez a 11. században és később is mennyire volt a magyar lovagló stílus sajátja erősen kérdéses!

Bejegyzés: Szent László derékSzöge
süti beállítások módosítása